uto, 27. tra
|Webinar
Webinar: COVID 19 i Clostridioides difficile - optimalizirajmo liječenje
Iako je poznato da su bakterijske superinfekcije rijetke, svjedoci smo učestale empirijske primjene antibiotika u liječenju COVID-19 bolesnika na ne-intenzivnim bolničkim odjelima, liječenih putem bolničkih hitnih službi i u ordinacijama obiteljske medicine.

Vrijeme i mjesto
27. tra 2021. 19:00 – 21:00
Webinar
O događaju
Program:
1. Nikolina Bušić, Mirjana Balen Topić Epidemiologija Clostridioides difficile infekcije – posebnosti tijekom COVID 19 pandemije
2. Mirjana Balen Topić Patogeneza i liječenje Clostridioides difficile infekcije
3. Vera Škec Uloga medicinske sestre u spriječavanju širenja Clostridioides difficile infekcije
4. Viktor Kotarski Razlikovanje bakterijske i SARS CoV 2 pneumonije
5. Josip Begovac Liječenje COVID 19 u izvanbolničkim uvjetima – uloga antibiotika
6. Vanja Pintarić Japec Nedoumice u liječenju COVID 19 s aspekta liječnika obiteljske medicine
Trajanje predavanja: 15 min.
Poštovane kolegice i kolege,
Iako je poznato da su bakterijske superinfekcije rijetke, svjedoci smo učestale empirijske primjene antibiotika u liječenju COVID-19 bolesnika na ne-intenzivnim bolničkim odjelima, liječenih putem bolničkih hitnih službi i u ordinacijama obiteljske medicine.
Jedna od posebno opasnih neželjenih pojava upotrebe antibiotika jest narušavanje normalne crijevne flore u pacijenta, što otvara put za razvoj crijevne infekcije uzrokovane s Clostridioides difficile. Postantimikrobni klostridijski proljev se može pojaviti u epidemijskom obliku, bolest je sklona recidiviranju, a u težem obliku može značajno pridonjeti mortalitetu bolesnika.
Osmislili smo stoga ovaj webinar s ciljem upoznavanja aktualnih smjernica liječenja osoba s blažom do teškom COVID-19 infekcijom, upoznavanja epidemiologije i liječenja C. difficile infekcije, kao i razmatranja najčešćih nedoumica u izboru liječenja na izvanbolničkoj razini.
Nadamo se da će teme predavanja biti korisne u Vašem svakodnevnom radu te da ćete nam se pridružiti u što većem broju.
Srdačan pozdrav, Doc. dr. sc. Mirjana Balen Topić, dr. med, spec. Infektolog
Sudjelovanje na webinaru će biti bodovano od strane Hrvatske liječničke komore i Hrvatske komore medicinskih sestara. Sudjelovanje je besplatno.
Prijave: jblaha@bfm.hr